HUSKIES.CZ, Jana Henychová, Horní Maxov 176, Josefův Důl, 468 44, CZ, tel.: +420 724 045 565, e-mail: huskies.cz@seznam.cz

 

Jak jsem se stala musherem,
Je to už opravdu dávno, ale vybavuje se mi čas na základní škole a to, jak každý něco sbíral: známky, koně, fotky herců… a já v té době hromadila fotky psů a vlků. Byla jsem tenkrát velký škůdce městské knihovny, ale sběratelské nadšení jistě částečně omlouvá mé tehdejší skutky. Můj nejoblíbenější autor byl Jack London a Bílého Tesáka jsem četla asi desetkrát.
Pamatuji se tenkrát i na první fotografii malamuta v časopise Pes přítel člověka, s textem o prvních psech tohoto typu u nás. To bylo někdy v roce 1984 a mně bylo skoro třináct.
Pak šel čas a já protože žiji v Jizerkách, tak jsem jako všichni sportovala, (běžky, orienťák, triatlon, lezení) a studovala a připravovala se pro svoji skvělou budoucnost seriózní vědecké pracovnice. To vše až do té doby, než jsem si v roce 1997 pořídila svého prvního huskyho- psí slečnu Jovanku. S ní se postupně rozplynula iluze mé skvělé seriózní budoucnosti.
Mé začátky psí mámy byly asi stejné, jako u všech. Psí miláček byl hýčkán a byla jsem schopna všech možných bláznivých akcí, aby miláček byl spokojený. Výsledkem této péče je dnes pes, který nikdy nechtěl běhat.

V práci, kam jsem nastoupila, jsem získala od svého šéfa další dvě husky - Růženu a Korču, které po smrti v rodině zůstaly bez jisté budoucnosti, a tak se stěhovaly ke mně. Koupila jsem si první saně. Přišlo mi divné, že je musím stále jen tlačit a tak přibyla Heda.

1999/2000/2007

Byla jsem začátečníkem samoukem, tzv. sólistou. Neměla jsem nikoho, kdo by mi řekl tohle udělej tak a tohle zase tak. Na všechno jsem si postupně přišla cestou pokusů a omylů, které přinášely rozmlácená kolena, orvané oblečení, ale blažený pocit objevitele.

 

Teď je rok 2007 a já vlastním jednadvacet psích miláčků. Dalo by se říci, že se můj chov rozšiřuje geometrickou řadou. Nejprve to byla jedna Jovka, pak Róza a Korča, pak Heduš. Následovala první štěňata Anička s Eliškou a přibyla Tessy, Ajka, Pepina a Ajma. No a pak následovala B- štěňata od Hedy ( Bára, Běta, Becky, Buster) a pak C-štěně Karel od Báry a Drac, D- štěňata (Dustin, Darryl, Deny a Fífa) a ještě F- štěně František.

Ježdění a závody


Zvládnout dvacet psů se to dá naprosto skvěle, ale ostatní věci se pak už stíhají dost špatně. Dokonce to dopadlo až tak, že jsem už ani neměla čas chodit do práce a zůstala jsem jenom doma u psů. Nemůžu tvrdit, že jsem byla hned v naprostém klidu, a to jsem tenkrát měla asi jen 12 psů. Chvíli jsem měla opravdu strach, co s námi vůbec bude, protože se vše sice nějak rýsovalo, ale dost nejasně. Ještě tenkrát sílily tlaky v místě kde jsem bydlela a v podstatě jsem se odtamtud musela kvůli psům vystěhovat, protože moji spoluobčané nebyli z naší přítomnosti příliš odvázaní. Už tenkrát jsem se psy jezdila na firemní akce a dostali jsme tenkrát i příležitost u filmu- nebo spíš u reklamy a tak se pomalu začalo rozjíždět mé nejisté povolání velkomajitelky psího spřežení, žijící se svými psy v karavanu na pronajaté louce pod lesem. Tenkrát tam nebylo vůbec nic, jen prostor, v kterém nikomu nevadilo psí vytí a štěkání. Když o tom tak přemýšlím zpětně bylo to tehdy vážně dost drsné. Dnes mohu říci, že to opravdu už horší být nemohlo.

Psinec 2004/2007 - Letní domov

Dnes provozuji Musherskou školu ( www.huskies.cz) a malý penzion, mám nádherný psinec a báječné podmínky pro trénink. Spolupracuji s německou cestovní kanceláří, která mne celou zimu zásobuje skvělými lidmi. Řekla bych, že to je nějaká přirozená selekce, protože když se někdo už rozhodne jet na svoji dovolenou se psy, tak už to je prostě určitý typ lidí, kteří jsou prostě fajn.
Občas jedu s pejsky na nějakou tu reklamu nebo firemní akci a vše funguje naprosto tak jak má. Mám pocit, že se lidem u mne líbí, jsou spokojeni a vrací se.

Horní Maxov

Horní Maxov- náš zimní domov

 

4.3.2007 ČT 24- Czech TV- Windows Media fast conection , slow conection , start někde na 9:00 min

Ze psí školy


Dnes nemají všechny děti doma nějaké to zvíře, natož psa, a tento kontakt s přírodou jim nějakým způsobem chybí. Jedna holčička mi ukazovala svůj dětský počítač, na kterém si mohla navolit pejska jakého chce a pak se o něj v tom počítači starala a krmila a hladila myší a pejsek se u toho radostně vrtěl. Naskočila mi z toho husí kůže…

Od té doby co se ze mne stal „profík“, už vlastně ani nezbývá moc času jezdit na závody. Je to i tak, že když někde závodím, tak nevydělávám peníze, které zase potřebuji, abych uživila psy a sebe. Je to tak nějak uzavřený kruh.

Letos jsem si udělala dovolenou a vyrazila jsem na deset dní do Itálie. Odjela jsem MS FISTC v Auronzu ( výsledky) a pak jsem ještě zajela do Pian Cansiglio na ME FISTC na dlouhou trať ( výsledky). Bylo krásně, svítilo sluníčko, sníh tu pořád nějaký byl, prostě krásná dovolená. Vyhrála jsem mistrovství Evropy na dlouhou trať v čistokrevných psech, a přišla jsem na to, že tady dole v Evropě nemám s kým závodit, leda tak s Jurajem Potočkem. I když mne Juraj proháněl dost významně, ale nepředjel!!!
Netvrdím, že jsem tak výjimečně dobrá, ale je to tím, jaké mám psy, co s nimi dělám a jak s nimi trénuji a co od nich chci.

Itálie únor 2007


Zrodila se myšlenka: Je třeba velkých činů!!!

Rozhodla jsem se pro příští rok, že pojedu konečně na pořádné, velké závody. Takové závody se jezdí na Aljašce a nebo ve Skandinávii. Na Aljašku nemám peníze, takže Skandinávie? Už mnoho let s obdivem sleduji na internetu závodníky bojující na trati 500 a 1000 km na norském závodě Finnmarkslopet ( www.finnmarkslopet.no) . Letos mne napadlo, proč já tam vlastně nejedu? Vždyť to není až tak nedosažitelné. Takže ráda bych 10. března 2008 v norské Altě startovala na 500 km. Mým cílem bude závod dokončit. Vyhrát pravděpodobně budu muset přijet až někdy příště…:-)

Je mi jasné, že v Norsku nevyhraju, ale je pěkné mít nějaký cíl a pro ten něco dělat. Pak aspoň můžu mít pocit, že dělám něco smysluplného. A tak mne napadlo ono oduševnělé: Smyslem cesty není cíl, ale cesta. A nebo tak nějak…

Vzhledem k tomu, že věkový průměr závodníků na tomto závodě je 40 let a nejstaršímu účastníkovi bylo 65, mohu říci že mám na další léta co dělat...

O závodě

Příprava k závodu...

 


 
2005 Created by Jana Henychová